Wybieramy termin ślubuOstatnio pisałam, że jedną z pierwszych czynności po zaręczynach jest wybranie terminu ślubu. Dziś chciałabym przybliżyć Wam kryteria, którymi należy się kierować przy ustalaniu daty. Mam nadzieję, że moje wskazówki pomogą Wam wybrać odpowiedni termin.

Pora roku

Wiadomo, każdy ma swoje preferencje. Jedni uwielbiają, jak pachną bzy, inni gdy jest gorąco, a jeszcze inni  – gdy pada śnieg. Zanim wybierzecie konkretny termin, zastanówcie się nad porą roku. Każda z nich ma swoją specyfikę. W Polsce dominują śluby i wesela organizowane wiosną i latem. Niemniej jednak, wybór jesieni lub zimy może być ciekawą opcją, tym bardziej, że może wiązać się ze znacznymi obniżkami cen oraz większą dostępnością różnego rodzaju usług i towarów.

Miesiąc z literką “r”

Przyjęło się, że ślub powinien odbyć się w miesiącu z literką „r”, aby młoda para cieszyła się szczęściem i powodzeniem. W związku z tym najczęściej takie uroczystości mają miejsce w czerwcu, sierpniu i we wrześniu. Niemniej jednak, dużą popularnością cieszy się również maj i lipiec.

Źródło: Pixaby

Ta konkretna sobota

Zwyczajowo śluby i wesela mają miejsce w soboty. Najpierw jest uroczystość w urzędzie stanu cywilnego lub kościele, a następnie przyjęcie. Od paru lat śluby i wesela organizowane są także w piątkowe wieczory. Wynika to po części z dużego popytu na tego typu uroczystości, a z drugiej – atrakcyjnych cen. W związku z tym, warto rozważyć tę opcję. Może być ona szczególnie korzystna dla par, których rodzina mieszka blisko, gdyż wówczas nikt nie musi brać dnia wolnego. Częściej jednak takie rozwiązanie wybierają narzeczeni, którzy nie organizują hucznej zabawy, a jedynie skromny poczęstunek.

Data szczególnie ważna

Kilku moich znajomych brało ślub w dniach, które szczególnie nawiązywały do ich związku. Były to rocznice ich poznania się, pierwszego pocałunku czy jakiś innych chwil, które wywarły na nich wrażenie. Moim zdaniem, to bardzo fajny pomysł, aby tak zorganizować ślub i wesele. Niestety, nie zawsze uroczystości te przypadają w dni, w których organizowane są śluby i wesela. W związku z tym, trzeba albo poczekać, albo wybrać inny termin. Ponadto, dość kłopotliwe jest załatwianie formalności związanych ze ślubem konkordatowym w okresie Wielkiego Postu. Wówczas trzeba się udać do biskupa, aby uzyskać dyspensę. Wobec tego, trzeba się zastanowić, czy gra jest warta świeczki.

Inna rocznica

Wybierając datę ślubu nie słuchajcie innych. Zdecydujcie się na taki termin, jaki uważacie za stosowny. Niemniej jednak, zwróćcie uwagę, czy wybrany przez Was moment nie przypada w rocznicę śmierci Waszych dziadków albo innych ważnych dla Was osób. Uważam, że lepiej nie łączyć jej z tak przykrymi wspomnieniami.

          
Jak widzicie, nie są to rzeczy, które wymagają ogromnych nakładów intelektualnych. Mimo to, każdy chce, aby był to dzień pod każdym względem wyjątkowy. Chociaż data nie stanowi o niczym, warto wybrać ją świadomie,  a nie zdawać się na ślepy los. W końcu będziecie wspominać ten dzień przez lata.
       
A Wy, czym kierowaliście się wybierając dzień ślubu?

Komentarze

Popularne posty