Zmotywuj się na wiosnę!

Stało się! Dopadła mnie wiosenna prokrastyacja a wraz z nią złapało mnie przeziębienie. Wszystkie ambitne plany przepadły w ciągu kilku chwil. A przecież tyle się mówi, że na wiosnę człowiek ma więcej energii i chęci do działania. W moim przypadku, zapał ogranicza się jedynie do odpoczywania, a przecież nie tylko to się w życiu liczy. Jak więc zmotywować się na wiosnę?

Nie wyznaczaj sobie zbyt wielu zadań

Początek wiosny to czas, kiedy wszystko budzi się do życia. Proces ten nie trwa kilka chwil, lecz tygodni. Tak samo, jak natura powoli przystosowuje się do nowych zadań, tak i my powinniśmy podjeść do wiosennej organizacji. Zmiana temperatury i zwiększone nasłonecznienie silnie oddziałują na nasz organizm, wprawiając go w swoiste rozleniwienie. Wobec tego nie ma sensu planowanie zbyt wielu zadań do wykonania. Zamiast cieszyć się promieniami słonecznymi będziesz myśleć o tym, co masz zrobić. Działając w ten sposób, ani nie odpoczniesz, ani nie zrobisz nic z tego, co zaplanowałaś. Co więcej, będziesz sfrustrowana i nerwowa, co odbije się na twoich najbliższych. To idealny przepis na wiosenną kłótnię, a nie motywację.

Źródło: Alena Koval

Najpierw najprostsze

Jedno z podejść do realizacji obowiązków i planów zakłada, aby w pierwszej kolejności zająć się rzeczami najłatwiejszymi do wykonania. Dzięki temu, zyskuje się satysfakcję z wykonanej pracy oraz można później poświęcić się czynnościom wymagającym więcej uwagi. Podobnie powinno się potraktować temat wiosennej organizacji. Na swojej liście spraw do załatwienia warto wyznaczyć takie zadania, które nie są zbyt absorbujące i zacząć je realizować. W miarę jak będą znikać z naszej listy, będzie rosła motywacja do zabierania się za kolejne obowiązki.

Zacznij od dzisiaj

W wiosennej motywacji kluczową kwestią jest, aby zabrać się za realizację planów wiosną. Aby tak się stało, trzeba podjąć działania już pierwszego dnia. Inaczej wiosenna motywacja zmieni się w letnie odłożenie, a to nim się obejrzymy – w jesienne zaległości. Odkładając na jutro nic nie zrobimy. Co najwyżej ogarnie nas frustracja, że minął kolejny dzień, a my jesteśmy nadal w tym samym punkcie.

Tylko 15 minut

Mając do wyboru pracę lub przyjemność, każdy wybierze to drugie. Niemniej jednak, praca też musi być wykonana. W związku z tym, aby pogodzić jedno i drugie warto zastosować technikę pomodoro. Przez 15 minut całkowicie skupiamy się na pracy, a gdy wyznaczony czas upłynie robimy sobie 5 minut przerwy. Czas pracy i odpoczynku można dowolnie modyfikować, ale musi być zachowana proporcja, że więcej pracujemy, niż odpoczywamy (no chyba, że jesteśmy pracoholikami i nie umiemy odpoczywać, to wtedy można oba bloki zrównoważyć). 

Wiosenna motywacja naprawdę nie jest taka trudna. Najgorzej jest się zebrać i zacząć działać. Ale jak już się zrobi pierwszy krok, to potem jest już tylko łatwiej. 

A Wy jakie macie sposoby na wiosenne rozleniwienie?

Komentarze

Popularne posty